Nasza szkoła częścią ogólnopolskiej kampanii!

We wrześniu uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza włączyli się do akcji BohaterON wyślij kartkę do Powstańca. Powstanie Warszawskie to jedno z najważniejszych wydarzeń kształtujących polską tożsamość .

BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku poprzez wysłanie własnoręcznie zrobionych kartek przez uczniów naszej szkoły. Projekt ma charakter edukacyjny, krzewi postawy patriotyczne oraz buduje wrażliwość społeczną. Niestety, wśród kolejnych pokoleń świadomość jego znaczenia stopniowo zanika, a ostatni Powstańcy odchodzą od nas na wieczną wartę. Ludzie Ci zasłużyli na naszą wdzięczność, pamięć i szacunek – akcja ta pozwala uczniom naszej szkoły wyrazić to w symboliczny sposób.

Uczniowie poznali także biogramy żyjących Powstańców i ich wspomnienia z obrony stolicy i walki z okupantem. Uczniowie począwszy od oddziału przedszkolnego, przygotowali kartki z życzeniami dla Powstańców, które zostały wysłane na adres Fundacji, która przekaże je honorowym odbiorcom.

Wysłaliśmy ok 30 kartek, aby uhonorować uczestników Powstania Warszawskiego i pokazać, że pamiętamy ich heroizm i poświecenie. Udział w kampanii BohaterON – włącz historię, dał szansę na nawiązanie dialogu pokoleń i pozwolił wyrazić wdzięczność, szacunek i pamięć – wartości, o których wobec walczących o wolną Polskę, nigdy nie powinniśmy zapomnieć. Dzięki dostępnym materiałom, młodzież mogła zgłębić historie Adresatów swoich kartek oraz relacje z tamtych wydarzeń żyjących wciąż naocznych świadków, a przede wszystkim poznać przesłanie, jakie walczący Powstańcy chcieli pozostawić młodym Polakom.

Koordynator: Dorota Bartczak