7 listopada 2019

7 listopada 2019 r. Nasze, radzikowskie, świętowanie Odzyskania Niepodległości…

W dniu 7 listopada 2019r. w Niepublicznej Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Nowym Radzikowie odbyła się niecodzienna lekcja historii zwracająca myśl współczesnych Polaków ku 11 listopada 1918r., gdy Polska po 123 latach niewoli wracała na mapy Europy. Tę piękną 101. rocznicę odzyskania niepodległości po raz kolejny świętowała społeczność Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Nowym Radzikowie.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą w radzikowskim kościele pw. Św. Jana Chrzciciela. Mszę w intencji Ojczyzny i poległych za najświętszą sprawę poprowadził ks. proboszcz Piotr Fabrykiewicz.

Następnie zgromadzeni w kościele: uczniowie, nauczyciele, goście, poczty sztandarowe NSP w Nowym Radzikowie i OSP w Radzikowie przeszli pod Kamień Katyński, by złożyć kwiaty i zapalić znicze. Piękne biało – czerwone wieńce złożyły: Wiceprezes Federacji Inicjatyw Oświatowych Pani Alina Kozińska – Bałdyga, Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Radzikowo Nowe i Okolic Pani Anna Lewandowska – Bartkowska, Dyrektor szkoły Pani Małgorzata Majewska oraz Sekretarz Gminy Czerwińsk nad Wisłą Pani Monika Zabłocka.

W murach szkoły powitała wszystkich przybyłych Dyrektor szkoły Pani Małgorzata Majewska. Wśród zgromadzonych gości pojawili się: poczet sztandarowy Ochotniczej Straży Pożarnej Radzikowo z Prezesem na czele Panem Gabrielem Wróblewskim, Wiceprezes Federacji Inicjatyw Oświatowych pani Alina Kozińska – Bałdyga, Pani Wanda Świderska świadek Powstania Warszawskiego, Prezes Banku Spółdzielczego w Czerwińsku nad Wisłą Pani Jolanta Łukasiak – Malicka, Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Radzikowo Nowe i Okolic Pani  Anna Lewandowska – Bartkowska, Pan Antoni Rączkowski – były dyrektor szkoły w Radzikowie, Wicedyrektor Zespołu Szkół im. Królowej Jadwigi w Czerwińsku nad Wisłą Pani Eleonora Krysiak, Ksiądz Proboszcz Piotr Fabrykiewicz, Redaktor Gazety „E – Wyszogród” Pan Paweł Kłobukowski, Redaktor gazety „Płońszczak” Pani Katarzyna Kołodziejczyk, Pani Maria Iwanowska, Pan Krzysztof Jakubiak, Prezes Koła Gospodyń Wiejskich „W Kobiecym Gronie” Pani Katarzyna Krysiak.

W szkole już czekała kolejna niespodzianka. Uczniowie pod bacznym okiem Pani Julity Grzybowskiej i Pana Mateusza Pałki zatańczyli tak wspaniałego poloneza, że niejednemu z widzów zakręciła się łezka wzruszenia w oku. Na tle świątecznej dekoracji w wykonaniu Pani Anny Góreckiej i Pani Julity Grzybowskiej sunęły tanecznym krokiem pary sentymentalnego poloneza Wojciecha Kilara.

Dalej publiczność miała okazję podziwiać talenty najmłodszej grupy szkolnej – przedszkolaków przygotowanych przez Panią Dorotę Bartczak, które w strojach małych powstańców z piosenką „ Dziś idę walczyć , mamo” autorstwa Józefa Szczepańskiego przypomniały, jaki zawsze był duch walki młodego pokolenia, gdy chodziło o niepodległość naszej Ojczyzny.

Tradycją naszej szkoły jest uśmiech, radość i wzajemna życzliwość, dlatego w tym roku zdecydowaliśmy się na quiz historyczny. Niecodzienny, wielopokoleniowy, a jednocześnie tak blisko nas. Pani Wiesława Krucz, nauczycielka i jednocześnie pasjonatka historii, wspólnie z Panem Aleksandrem Olczykiem wprowadzili zebranych w tajniki gry. Oprócz naturalnych pytań historycznych, członkowie grup (Piłsudczycy, Hallerczycy i Kryptolodzy) musieli wykazać się niebagatelną znajomością twórczości międzywojennej czy też zmierzyć się z krakowiakiem lub poleczką. Całe szczęście, uczestnicy, wspierani wzajemnie przez pozostałych członków wszyscy szczęśliwie i z niemałych uśmiechem na ustach przebrnęli przez tę trudną przeprawę. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za tak aktywny udział.😀💃🕺

Punktem kulminacyjnym listopadowej uroczystości był program poetycko – muzyczny pt.” Miejcie nadzieję… Szkoła pamięta…” zapraszający wszystkich zebranych do wspólnego zaśpiewania pieśni legionowych oraz wysłuchania recytacji wierszy patriotycznych. Nie zabrakło pieśni, z którymi na bój szli legioniści tamtych czasów, którymi witały ułanów polski kobiety, a także pieśni bardziej współczesnych, jak ta „ Miejcie nadzieję…”, „Uwierz, Polsko” czy „Żeby Polska była Polską”. Wyśpiewane pieśni nie pozostawiły wątpliwości, ze młodym Polakom z Niepublicznej  Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Nowym Radzikowie można uwierzyć, że Polska ma w nich godnych wyznawców. Program przygotowała Pani Małgorzata Majewska.

Przepięknym, a zarazem niesłychanie wzruszającym elementem listopadowego wieczoru było wspomnienie okrutnych czasów wojny Pani Wandy Świderskiej, która opowiedziała zebranym o czasach, gdy nie wszystko było tak łatwe, tak oczywiste, tak polskie i tak wolne jak dziś. O czasach pogardy dla drugiego człowieka, o czasach, gdy nie można było jak dziś śpiewać polskich pieśni i czuć swobody Polaka, a nawet gdy nie zawsze człowiek był równy drugiemu człowiekowi. O czasach, gdy dzieci i dorośli głodowali, gdy płonęło warszawskie getto i jak to odbierali ci, którzy mogli być tylko przerażonymi świadkami niemieckich zbrodni. Apelowała do nas, dzisiaj młodszych i starszych, byśmy dbali o Polskę, o wolność, byśmy byli ambasadorami polskiej sprawy.

Gospodarze uroczystości wiedzieli, że „Nie samym chlebem żyje człowiek”, stąd program artystyczny, ale jednak okraszony niebanalnym poczęstunkiem. Nie zabrakło pysznych, prawdziwie domowych wypieków spod ręki mam uczniów szkoły, na których czele prym powiódł tort w narodowych barwach w wykonaniu Pani Natalii Jakubiak. Następnie pojawił się staropolski bigos w wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich „ W Kobiecym Gronie” oraz prawdziwy pieczony na zakwasie chleb z bakaliami oraz okrasą i kiszonym ogórkiem. Wszystko to były rarytasy godne królewskich podniebień.

Listopadowa uroczystość udała się znakomicie. Wśród złotych, płomiennych liści popłynęła z wiatrem patriotyczna pieśń i myśl z radzikowskiego sioła dalej w świat. Teraz możemy ponownie się spotkać w budynku Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Nowym Radzikowie w związku z zaproszeniem na projekcję filmu nagłaśniającego losy Polaków rozproszonych na Wschodzie, którzy znaleźli się tam w wyniku różnych tragicznych losów: najazdów, zsyłek, operacji antypolskich. Wstęp będzie bezpłatny. Przekażmy akcję dalej. Jest ona związana ze współpracą szkoły z Fundacją „Dla Rodaka”. Projekcja filmu odbędzie się 29 listopada 2019r. o godzinie 17.00. Zapraszamy.